We’re sorry, this item is currently sold out: Val Top
to set a Back In Stock notification.
Visit My
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones.You Also Might Like
Shop AllVal Top
Visit My
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones.Visit My
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones.$199.00
Free delivery Thu, May 14. Order within 20 hrs 44 mins members get it Tue, May 12. Sign In With Amazon
Brand Sizing: US
- Model measurements:
Size XS: Mical (5'10") usually wears size XS
- Measurements from size XS
- Length: 17in / 43.0cm, from shoulder
- Model measurements:
Size XS: Mical (5'10") usually wears size XS
- Measurements from size XS
- Length: 17in / 43.0cm, from shoulder
![]() | |
| Model | Mical |
|---|---|
| Size on Model | XS |
| Model’s Usual Size | XS |
| height | 5'10" |
| bust | 31.5" |
| waist | 24" |
| hips | 35.5" |
| Brand Size (US) | Bust (in) |
|---|---|
| XXS | 29.1 |
| XS | 31.1 |
| S | 33 |
| M | 35 |
| L | 37 |
| XL | 39 |
| Brand Size (US) | US Size |
|---|---|
| XXS | 0 |
| XS | 2 |
| S | 4 |
| M | 6 |
| L | 8 |
| XL | 10 |
Fabric Weight: Lightweight
LightweightHeavyweight
- Fabric: Lightweight, non-stretch linen weave
- Square neck
- Hook-and-eye and hidden zip at back
- Shell: 100% linen
- Lined
- Lining: 100% cotton
- Hand wash
- Imported, China
- Sleeveless
Style #POSSE30114
Free shipping on all U.S. orders. View all Shopbop shipping info
FREE Returns if return is dropped off and scanned by the carrier within 15 days delivery date.
$10 Label Fee per order if return is dropped off and scanned by the carrier 16-30 days after delivery date.
Returns NOT accepted if return is dropped off beyond 30 days after delivery date. View all Shopbop returns info
Visit My
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones.





























