Two-Tone Floral Didcot Shirt
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones. Free delivery Thu, Apr 23. Order within 4 hrs 19 mins members get it Tomorrow. Sign In With Amazon
- Model measurements:
Size M: Gordon (6'1") usually wears size M
- Measurements from size M
- Length: 28in / 71cm
Chest: 45.75in / 116cm
- Model measurements:
Size M: Gordon (6'1") usually wears size M
- Measurements from size M
- Length: 28in / 71cm
Chest: 45.75in / 116cm
![]() | |
| Model | Gordon |
|---|---|
| Size on Model | M |
| Model’s Usual Size | M |
| height | 6'1" |
| bust | 39.5" |
| waist | 31.5" |
| Brand Size (US) | Chest (in) |
|---|---|
| XS | 34 - 36 |
| S | 36 - 38 |
| M | 38 - 40 |
| L | 42 - 44 |
| XL | 46 - 48 |
| XXL | 50 - 52 |
| Brand Size (US) | US Size |
|---|---|
| XS | 34 |
| S | 36 |
| M | 38 |
| L | 40 |
| XL | 42 |
| XXL | 44 |
- Fabric: Lightweight, non-stretch slubbed weave
- Floral print
- Camp collar
- Short sleeves
- Button placket
- Shell: 100% viscose
- Wash cold
- Imported, Tunisia
Free shipping on all U.S. orders. View all Shopbop shipping info
FREE Returns if return is dropped off and scanned by the carrier within 15 days delivery date.
$10 Label Fee per order if return is dropped off and scanned by the carrier 16-30 days after delivery date.
Returns NOT accepted if return is dropped off beyond 30 days after delivery date. View all Shopbop returns info
s to clear out your old favorites and make room for new ones.You Also Might Like
Shop All
s to clear out your old favorites and make room for new ones.More from Wax London
Shop AllAbout the Brand
Wax London in three words? Clothes with character. Founded in 2015, the British label specializes in sourcing unique fabrics, patterns & prints in partnership with factories committed to responsible and ethical manufacturing. Blending elements of British heritage, Mediterannean culture & Indian craftsmanship—each collection is an ode to this global perspective through a London-centric lens. From preppy polos to novelty button-ups, bold jackets & more, Wax London's standout looks belong in your closet.






























