Tammy Mesh Lace Shirt
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones. Free delivery Thu, Apr 16. Order within 5 hrs 43 mins members get it Tomorrow. Sign In With Amazon
- Model measurements:
Size XS: Lila (5'10") usually wears size XS
- Measurements from size XS
- Length: 20.5in / 52.0cm, from shoulder
- Model measurements:
Size XS: Lila (5'10") usually wears size XS
- Measurements from size XS
- Length: 20.5in / 52.0cm, from shoulder
![]() | |
| Model | Lila |
|---|---|
| Size on Model | XS |
| Model’s Usual Size | XS |
| height | 5'10" |
| bust | 31.5" |
| waist | 26" |
| hips | 35.25" |
| Brand Size (US) | Bust (in) | Waist (in) | Hip (in) |
|---|---|---|---|
| XXS | 31 | 24 | 34 |
| XS | 32.5 | 25.5 | 35.5 |
| S | 34 | 27 | 37 |
| M | 36 | 29 | 39 |
| L | 38 | 31 | 41 |
| XL | 41 | 34 | 44 |
| Brand Size (US) | US Size |
|---|---|
| XXS | 00-0 |
| XS | 0-2 |
| S | 2-4 |
| M | 6-8 |
| L | 10-12 |
| XL | 14-16 |
For the best fit, measure yourself and compare to the size chart.

- Fabric: Lightweight, low-stretch lace
- Floral pattern
- Scalloped hem
- Collared neck
- Short puff sleeves with elastic cuffs
- Button placket
- Sheer
- Shell: 40% nylon/30% cotton/30% rayon
- Hand wash
- Imported, China
Free shipping on all U.S. orders. View all Shopbop shipping info
FREE Returns if return is dropped off and scanned by the carrier within 15 days delivery date.
$10 Label Fee per order if return is dropped off and scanned by the carrier 16-30 days after delivery date.
Returns NOT accepted if return is dropped off beyond 30 days after delivery date. View all Shopbop returns info
s to clear out your old favorites and make room for new ones.You Also Might Like
Shop All
s to clear out your old favorites and make room for new ones.More from Generation Love
About the Brand
New York-based Generation Love was launched in 2009 by co-founders Roni Hirshberg and Audrey Bressa-Valcourt. Drawing from their unique blend of American and French influences, they design pieces perfect for the busy city life, creating a collection of laid-back staples and inventive day-to-night silhouettes. Every style is crafted with a thoughtful focus on fabric and fit, keeping Generation Love clothing fuss-free and easy to wear.


























