MEN
Shawn Mesh Shorts
Visit My
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones.Visit My
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones.$99.00
Free delivery Wed, Apr 22. Order within 12 hrs 10 mins members get it Mon, Apr 20. Sign In With Amazon
Brand Sizing: US
- Model measurements:
Size M: Idriss (6'1") usually wears size M-L
- Measurements from size L
- Rise: 13in / 33cm
Inseam: 7.5in / 19cm
Outseam: 19.75in / 50cm
- Model measurements:
Size M: Idriss (6'1") usually wears size M-L
- Measurements from size L
- Rise: 13in / 33cm
Inseam: 7.5in / 19cm
Outseam: 19.75in / 50cm
![]() | |
| Model | Idriss |
|---|---|
| Size on Model | M |
| Model’s Usual Size | M-L |
| height | 6'1" |
| bust | 39" |
| waist | 29.5" |
| Brand Size (US) | Waist (in) |
|---|---|
| S | 30 - 31 |
| M | 32 - 33 |
| L | 34 |
| XL | 36 |
| XXL | 38 |
| Brand Size (US) | US Size |
|---|---|
| S | 30-31 |
| M | 32-33 |
| L | 34 |
| XL | 36 |
| XXL | 38 |
Fabric Stretch: Stretch
Non-StretchSuper-Stretch
- Fabric: Mid-weight stretch mesh
- Checked pattern
- Covered elastic waist with drawstring
- Slant hip pockets
- Shell: 100% polyester
- Lined
- Wash cold
- Imported, China
Style #LDEUX30129
Free shipping on all U.S. orders. View all Shopbop shipping info
FREE Returns if return is dropped off and scanned by the carrier within 15 days delivery date.
$10 Label Fee per order if return is dropped off and scanned by the carrier 16-30 days after delivery date.
Returns NOT accepted if return is dropped off beyond 30 days after delivery date. View all Shopbop returns info
Visit My
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones.You Also Might Like
Shop AllVisit My
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones.





























