Saturday Beach Shorts 6"
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones. Free delivery Wed, Apr 15. Order within 11 hrs members get it Mon, Apr 13. Sign In With Amazon
- Model measurements:
Size M: Louis (6'0") usually wears size M
- Measurements from size M
- Rise: 11in / 28cm
Inseam: 6in / 15cm
Outseam: 16.25in / 41cm
- Model measurements:
Size M: Louis (6'0") usually wears size M
- Measurements from size M
- Rise: 11in / 28cm
Inseam: 6in / 15cm
Outseam: 16.25in / 41cm
![]() | |
| Model | Louis |
|---|---|
| Size on Model | M |
| Model’s Usual Size | M |
| height | 6'0" |
| bust | 37" |
| waist | 30" |
| Brand Size (US) | Waist (in) |
|---|---|
| 30 | 30 |
| 32 | 32 |
| 33 | 33 |
| 34 | 34 |
| 36 | 36 |
| S | 29 - 31 |
| M | 32 - 34 |
| L | 35 - 37 |
| XL | 38 - 40 |
| XXL | 41 - 43 |
| Brand Size (US) | US Size |
|---|---|
| 30 | S |
| 32 | M |
| 33 | M |
| 34 | M |
| 36 | L |
| S | 29-31 |
| M | 32-34 |
| L | 35-37 |
| XL | 38-40 |
| XXL | 41-43 |
- Fabric: Lightweight stretch weave
- Covered elastic waist with drawstring
- Slant hip pockets and welt back pockets
- Shell: 98% cotton/2% elastane
- Wash cold
- Imported, China
Free shipping on all U.S. orders. View all Shopbop shipping info
FREE Returns if return is dropped off and scanned by the carrier within 15 days delivery date.
$10 Label Fee per order if return is dropped off and scanned by the carrier 16-30 days after delivery date.
Returns NOT accepted if return is dropped off beyond 30 days after delivery date. View all Shopbop returns info
s to clear out your old favorites and make room for new ones.You Also Might Like
Shop All
s to clear out your old favorites and make room for new ones.More from Marine Layer
Shop AllAbout the Brand
In 2009, Marine Layer was founded on a quest to produce the softest-ever t-shirts. Designed to fit and feel like vintage, but using modern cuts and fabrications, the label has since evolved to encompass effortless wardrobe basics. From the brand's signature tees, to comfy sweatshirts and more Cali-cool styles, fill your closet with Marine Layer (and embrace the soft life).






























