We’re sorry, this item is currently sold out: Long Bear Jacket
to set a Back In Stock notification.
Visit My
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones.You Also Might Like
Shop AllLong Bear Jacket
Visit My
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones.Visit My
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones.$895.00
Free delivery Thu, Apr 16. Order within 51 hrs 12 mins members get it Tue, Apr 14. Sign In With Amazon
Brand Sizing: US
Customers say: Runs small
- Customers say:
Runs small- Model measurements:
Size XS: Maia (5'10") usually wears size XS
- Measurements from size S
- Length: 32.25in / 82.0cm, from shoulder
- Customers say:
Runs small- Model measurements:
Size XS: Maia (5'10") usually wears size XS
- Measurements from size S
- Length: 32.25in / 82.0cm, from shoulder
![]() | |
| Model | Maia |
|---|---|
| Size on Model | XS |
| Model’s Usual Size | XS |
| height | 5'10" |
| bust | 30.5" |
| waist | 24" |
| hips | 37" |
| Brand Size (US) | Bust (in) |
|---|---|
| XXS | 31 - 33 |
| XS | 33 - 35 |
| S | 35 - 37 |
| M | 37 - 39 |
| L | 39 - 41 |
| XL | 41 - 43 |
| XXL | 43 - 45 |
| Brand Size (US) | US Size |
|---|---|
| XXS | 2 |
| XS | 4 |
| S | 6 |
| M | 8 |
| L | 10 |
| XL | 12 |
| XXL | 14 |
- Fabric: Heavyweight technical weave
- Quilted
- Climbing inspired industrial clasp at collar
- Optional drawstring hood
- Hidden zip closure at front and sides
- Slant front pockets with snap closure
- Shell: 100% polyamide
- Lined
- Lining: 100% polyester
- Fill: 90% down/10% feathers
- Dry clean
- Imported, China
- Long sleeves with ribbed cuffs
Style #PARAJ30016
Winter-proof your look with this Parajumpers jacket that features industrially-inspired accents. Loaded with functional elements, it will become your go-to for the coldest days.
Free shipping on all U.S. orders. View all Shopbop shipping info
FREE Returns if return is dropped off and scanned by the carrier within 15 days delivery date.
$10 Label Fee per order if return is dropped off and scanned by the carrier 16-30 days after delivery date.
Returns NOT accepted if return is dropped off beyond 30 days after delivery date. View all Shopbop returns info















