Lia Crop Polo
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones. Free delivery Tue, May 26. Order within 13 hrs 27 mins members get it Tomorrow. Sign In With Amazon
- Model measurements:
Size S: Priyanka (5'9") usually wears size XS
- Measurements from size S
- Length: 18in / 46.0cm, from shoulder
- Model measurements:
Size S: Priyanka (5'9") usually wears size XS
- Measurements from size S
- Length: 18in / 46.0cm, from shoulder
![]() | |
| Model | Priyanka |
|---|---|
| Size on Model | S |
| Model’s Usual Size | XS |
| height | 5'9" |
| bust | 30.5" |
| waist | 22.5" |
| hips | 34" |
| Brand Size (US) | Bust (in) | Waist (in) | Hip (in) |
|---|---|---|---|
| XXS | 31 - 32.5 | 23.5 - 25.5 | 33.5 - 34.5 |
| XS | 32.5 - 33.5 | 25.5 - 26.5 | 35.5 - 36.5 |
| S | 33.5 - 34.5 | 26.5 - 27.5 | 36.5 - 37.5 |
| M | 35.5 - 37 | 28.5 - 29.5 | 38.5 - 39.5 |
| L | 37 - 38.5 | 29.5 - 31.5 | 39.5 - 41.5 |
| XL | 39.5 - 41 | 32.5 - 34.5 | 42.5 - 45 |
| XXL | 42 - 44 | 35 - 38 | 46 - 48 |
| Brand Size (US) | US Size |
|---|---|
| XXS | 00-0 |
| XS | 0-2 |
| S | 2-4 |
| M | 6-8 |
| L | 8-10 |
| XL | 12-14 |
| XXL | 16 |
- Fabric: Mid-weight textured knit with stretch
- Contrast trim
- Polo neck
- Short sleeves
- Shell: 57% viscose/43% polyester
- Wash cold
- Imported, China
Free shipping on all U.S. orders. View all Shopbop shipping info
FREE Returns if return is dropped off and scanned by the carrier within 15 days delivery date.
$10 Label Fee per order if return is dropped off and scanned by the carrier 16-30 days after delivery date.
Returns NOT accepted if return is dropped off beyond 30 days after delivery date. View all Shopbop returns info
s to clear out your old favorites and make room for new ones.You Also Might Like
Shop All
s to clear out your old favorites and make room for new ones.More from LE BOP
Shop AllAbout the Brand
Taking its cues from the season’s must-have trends—the question of what to wear is answered by LE BOP. Crafted with a thread of French ease, explore chic closet classics intended to form the core of your forever wardrobe. From easy basics to chic dresses, coats & more, mix and match the collection for an elevated shortcut to cool. Easy to wear (and style), LE BOP is here to take the guesswork out of getting dressed.






























