Josephine Polo Top
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones. Free delivery Thu, May 14. Order within 20 hrs 30 mins members get it Tue, May 12. Sign In With Amazon
- Runs large; please size down.
- Model measurements:
Size XS: Alexis (5'8") usually wears size XS-S
- Measurements from size S
- Length: 19.75in / 50.0cm, from shoulder
- Runs large; please size down.
- Model measurements:
Size XS: Alexis (5'8") usually wears size XS-S
- Measurements from size S
- Length: 19.75in / 50.0cm, from shoulder
![]() | |
| Model | Alexis |
|---|---|
| Size on Model | XS |
| Model’s Usual Size | XS-S |
| height | 5'8" |
| bust | 31" |
| waist | 25.25" |
| hips | 36" |
| Brand Size (US) | Waist (in) | Hip (in) |
|---|---|---|
| XXS | 24 | 32 - 34 |
| XS | 25 - 26 | 33 - 35 |
| S | 27 - 28 | 35 - 36 |
| M | 29 - 30 | 37 - 38 |
| L | 31 - 32 | 41 - 42.5 |
| XL | 33 | 43 |
| XXL | 34 - 35 | 45 |
| Brand Size (US) | US Size |
|---|---|
| XXS | 00-0 |
| XS | 0-2 |
| S | 4-6 |
| M | 8-10 |
| L | 12 |
| XL | 14 |
| XXL | 16 |
- Fabric: Heavyweight jersey
- Collared neck
- Short sleeves
- Partial button placket
- Shell: 74% viscose/19% polyester/7% elastane
- Wash cold
- Imported, China
Free shipping on all U.S. orders. View all Shopbop shipping info
FREE Returns if return is dropped off and scanned by the carrier within 15 days delivery date.
$10 Label Fee per order if return is dropped off and scanned by the carrier 16-30 days after delivery date.
Returns NOT accepted if return is dropped off beyond 30 days after delivery date. View all Shopbop returns info
s to clear out your old favorites and make room for new ones.You Also Might Like
Shop All
s to clear out your old favorites and make room for new ones.More from LE BOP
Shop AllAbout the Brand
Taking its cues from the season’s must-have trends—the question of what to wear is answered by LE BOP. Crafted with a thread of French ease, explore chic closet classics intended to form the core of your forever wardrobe. From easy basics to chic dresses, coats & more, mix and match the collection for an elevated shortcut to cool. Easy to wear (and style), LE BOP is here to take the guesswork out of getting dressed.






























