Island Crochet Dress
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones. Free delivery Wed, Apr 22. Order within 11 hrs 40 mins members get it Mon, Apr 20. Sign In With Amazon
- Runs large; please size down.
- Model measurements:
Size XS: Anisa (5'8.5") usually wears size XS
- Measurements from size XS
- Length: 56.75in / 144.0cm, from shoulder
- Runs large; please size down.
- Model measurements:
Size XS: Anisa (5'8.5") usually wears size XS
- Measurements from size XS
- Length: 56.75in / 144.0cm, from shoulder
![]() | |
| Model | Anisa |
|---|---|
| Size on Model | XS |
| Model’s Usual Size | XS |
| height | 5'8.5" |
| bust | 31" |
| waist | 24" |
| hips | 35.25" |
| Brand Size (US) | Waist (in) | Hip (in) |
|---|---|---|
| XXS | 24 | 32 - 34 |
| XS | 25 - 26 | 33 - 35 |
| S | 27 - 28 | 35 - 36 |
| M | 29 - 30 | 37 - 38 |
| L | 31 - 32 | 41 - 42.5 |
| XL | 33 | 43 |
| XXL | 34 - 35 | 45 |
| Brand Size (US) | US Size |
|---|---|
| XXS | 00-0 |
| XS | 0-2 |
| S | 4-6 |
| M | 8-10 |
| L | 12 |
| XL | 14 |
| XXL | 16 |
- Fabric: Lightweight, low-stretch crochet
- Maxi length
- Crew neck
- Long sleeves
- Pullover design, no closure
- Sheer
- Shell: 100% polyester
- Unlined
- Dry clean
- Made in the USA
Free shipping on all U.S. orders. View all Shopbop shipping info
FREE Returns if return is dropped off and scanned by the carrier within 15 days delivery date.
$10 Label Fee per order if return is dropped off and scanned by the carrier 16-30 days after delivery date.
Returns NOT accepted if return is dropped off beyond 30 days after delivery date. View all Shopbop returns info
s to clear out your old favorites and make room for new ones.You Also Might Like
s to clear out your old favorites and make room for new ones.More from LE BOP
Shop AllAbout the Brand
Taking its cues from the season’s must-have trends—the question of what to wear is answered by LE BOP. Crafted with a thread of French ease, explore chic closet classics intended to form the core of your forever wardrobe. From easy basics to chic dresses, coats & more, mix and match the collection for an elevated shortcut to cool. Easy to wear (and style), LE BOP is here to take the guesswork out of getting dressed.





























