Gregor Drawstring Linen Shorts 6"
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones. Free delivery Thu, May 14. Order within 34 hrs 2 mins members get it Tue, May 12. Sign In With Amazon
- Runs true to size.
- Model measurements:
Size M: Louis (6'0") usually wears size M
- Measurements from size M
- Rise: 11.75in / 30cm
Inseam: 6in / 15cm
Outseam: 17in / 43cm
- Runs true to size.
- Model measurements:
Size M: Louis (6'0") usually wears size M
- Measurements from size M
- Rise: 11.75in / 30cm
Inseam: 6in / 15cm
Outseam: 17in / 43cm
![]() | |
| Model | Louis |
|---|---|
| Size on Model | M |
| Model’s Usual Size | M |
| height | 6'0" |
| bust | 37" |
| waist | 30" |
| Brand Size (US) | Waist (in) |
|---|---|
| XS | 30 |
| S | 32 |
| M | 34 |
| L | 36 |
| XL | 38 |
| XXL | 40 |
| Brand Size (US) | US Size |
|---|---|
| XS | 30 |
| S | 32 |
| M | 34 |
| L | 36 |
| XL | 38 |
| XXL | 40 |
- Fabric: Lightweight, non-stretch linen weave
- Covered elastic waist with drawstring
- Slant hip pockets and patch back pocket
- Shell: 100% linen
- Wash cold
- Imported, China
Free shipping on all U.S. orders. View all Shopbop shipping info
FREE Returns if return is dropped off and scanned by the carrier within 15 days delivery date.
$10 Label Fee per order if return is dropped off and scanned by the carrier 16-30 days after delivery date.
Returns NOT accepted if return is dropped off beyond 30 days after delivery date. View all Shopbop returns info
s to clear out your old favorites and make room for new ones.You Also Might Like
Shop All
s to clear out your old favorites and make room for new ones.More from NN07
Shop AllAbout the Brand
NN07 (which stands for No Nationality) was born from a creative collaboration between Danish friends Victor Lindh and Ulrik Pedersen. Founded in 2007, the line of Copenhagen-cool staples borrows inspiration from the founders' penchant for international travel and elements of streamlined, Scandinavian design. From slim tailored trousers to sleek button-down shirts & minimal jackets, you'll reach for NN07's sharp staples again & again.






























