Foster Shorts
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones. Free delivery Tue, May 26. Order within 14 hrs 15 mins members get it Tomorrow. Sign In With Amazon
- Model measurements:
Size S: Emily (5'9") usually wears size XS-S
- Measurements from size S
- Rise: 13.5in / 34cm
Inseam: 3.25in / 8cm
- Model measurements:
Size S: Emily (5'9") usually wears size XS-S
- Measurements from size S
- Rise: 13.5in / 34cm
Inseam: 3.25in / 8cm
![]() | |
| Model | Emily |
|---|---|
| Size on Model | S |
| Model’s Usual Size | XS-S |
| height | 5'9" |
| bust | 32" |
| waist | 24.75" |
| hips | 36.75" |
| Brand Size (US) | Waist (in) |
|---|---|
| XS | 28 - 39 |
| S | 30 - 31 |
| M | 32 - 34 |
| L | 35 - 38 |
| XL | 39 - 43 |
| XXL | 44 - 48 |
| Brand Size (US) | EU Size |
|---|---|
| XS | 44 |
| S | 46 |
| M | 48 |
| L | 50 |
| XL | 52 |
| XXL | 54 |
- Fabric: Lightweight, non-stretch linen weave
- Covered elastic waist with drawstring
- Button fly
- Slant hip pockets and welt back pockets
- Shell: 100% linen
- Dry clean
- Imported, China
Free shipping on all U.S. orders. View all Shopbop shipping info
FREE Returns if return is dropped off and scanned by the carrier within 15 days delivery date.
$10 Label Fee per order if return is dropped off and scanned by the carrier 16-30 days after delivery date.
Returns NOT accepted if return is dropped off beyond 30 days after delivery date. View all Shopbop returns info
s to clear out your old favorites and make room for new ones.You Also Might Like
Shop All
s to clear out your old favorites and make room for new ones.More from RAILS
Shop AllAbout the Brand
Inspired by his European travels, LA-native Jeff Abrams launched RAILS in 2008. His vision? A line of elevated closet essentials that marry Europe’s polished aesthetic with an air of California cool. Since the brand’s early days of super-soft button downs, the collection has since grown to include men’s and women’s everyday staples. You’ll want to stock your closet with RAILS’ breezy dresses, classic knits, on-trend denim & so much more.






























