Felicity Boxy Cropped Satin Top
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones. Free delivery Thu, Apr 16. Order within 6 hrs 11 mins members get it Tomorrow. Sign In With Amazon
- Model measurements:
Size XS: Hayden (5'8.5") usually wears size XS-S
- Measurements from size XS
- Length: 19in / 48.0cm, from shoulder
- Model measurements:
Size XS: Hayden (5'8.5") usually wears size XS-S
- Measurements from size XS
- Length: 19in / 48.0cm, from shoulder
![]() | |
| Model | Hayden |
|---|---|
| Size on Model | XS |
| Model’s Usual Size | XS-S |
| height | 5'8.5" |
| bust | 32.5" |
| waist | 24.5" |
| hips | 37.5" |
| Brand Size (US) | Waist (in) | Hip (in) |
|---|---|---|
| XXS | 24 | 32 - 34 |
| XS | 25 - 26 | 33 - 35 |
| S | 27 - 28 | 35 - 36 |
| M | 29 - 30 | 37 - 38 |
| L | 31 - 32 | 41 - 42.5 |
| XL | 33 | 43 |
| XXL | 34 - 35 | 45 |
| Brand Size (US) | US Size |
|---|---|
| XXS | 00-0 |
| XS | 0-2 |
| S | 4-6 |
| M | 8-10 |
| L | 12 |
| XL | 14 |
| XXL | 16 |
- Fabric: Lightweight, non-stretch satin
- Curved high-low hem
- Dropped shoulders
- Collared neck
- Long sleeves with button cuffs
- Button placket
- Shell: 51% viscose/36% polyester/13% nylon
- Wash cold
- Imported, China
Free shipping on all U.S. orders. View all Shopbop shipping info
FREE Returns if return is dropped off and scanned by the carrier within 15 days delivery date.
$10 Label Fee per order if return is dropped off and scanned by the carrier 16-30 days after delivery date.
Returns NOT accepted if return is dropped off beyond 30 days after delivery date. View all Shopbop returns info
s to clear out your old favorites and make room for new ones.You Also Might Like
Shop All
s to clear out your old favorites and make room for new ones.More from LE BOP
Shop AllAbout the Brand
Taking its cues from the season’s must-have trends—the question of what to wear is answered by LE BOP. Crafted with a thread of French ease, explore chic closet classics intended to form the core of your forever wardrobe. From easy basics to chic dresses, coats & more, mix and match the collection for an elevated shortcut to cool. Easy to wear (and style), LE BOP is here to take the guesswork out of getting dressed.






























