We’re sorry, this item is currently sold out: Emma Pencil Skirt
to set a Back In Stock notification.
Visit My
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones.You Also Might Like
Shop AllEmma Pencil Skirt
Visit My
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones.Visit My
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones.$299.00
Free delivery Wed, May 20. Order within 7 hrs 6 mins members get it Mon, May 18. Sign In With Amazon
Brand Sizing: US
- Model measurements:
Size S: Drew (5'8") usually wears size XS-S
- Measurements from size S
- Length: 38.5in / 98.0cm
- Model measurements:
Size S: Drew (5'8") usually wears size XS-S
- Measurements from size S
- Length: 38.5in / 98.0cm
![]() | |
| Model | Drew |
|---|---|
| Size on Model | S |
| Model’s Usual Size | XS-S |
| height | 5'8" |
| bust | 33" |
| waist | 25.25" |
| hips | 36" |
| Brand Size (US) | Waist (in) | Hip (in) |
|---|---|---|
| XXS | 22.8 | 33 |
| XS | 24.8 | 35 |
| S | 26.7 | 37 |
| M | 28.7 | 38.9 |
| L | 30.7 | 40.9 |
| XL | 32.6 | 42.9 |
| Brand Size (US) | US Size |
|---|---|
| XXS | 0 |
| XS | 2 |
| S | 4 |
| M | 6 |
| L | 8 |
| XL | 10 |
Fabric Stretch: Non-Stretch
Non-StretchSuper-Stretch
- Fabric: Mid-weight, non-stretch linen weave
- Back slit
- Hook-and-eye and hidden zip at side
- Partial elastic waistband
- Shell: 100% linen
- Lined
- Lining: 100% cotton
- Wash cold
- Imported, China
Style #POSSE30123
Free shipping on all U.S. orders. View all Shopbop shipping info
FREE Returns if return is dropped off and scanned by the carrier within 15 days delivery date.
$10 Label Fee per order if return is dropped off and scanned by the carrier 16-30 days after delivery date.
Returns NOT accepted if return is dropped off beyond 30 days after delivery date. View all Shopbop returns info
Visit My
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones.





























