Cropped Western Shirt
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones. Free delivery Thu, Apr 16. Order within 69 hrs 11 mins members get it Mon, Apr 13. Sign In With Amazon
- Model measurements:
Size S: Alexis (5'8") usually wears size XS-S
- Measurements from size XS
- Length: 19in / 48.0cm, from shoulder
- Model measurements:
Size S: Alexis (5'8") usually wears size XS-S
- Measurements from size XS
- Length: 19in / 48.0cm, from shoulder
![]() | |
| Model | Alexis |
|---|---|
| Size on Model | S |
| Model’s Usual Size | XS-S |
| height | 5'8" |
| bust | 31" |
| waist | 25.25" |
| hips | 36" |
| Brand Size (US) | Waist (in) |
|---|---|
| XS | 24 |
| S | 25 - 26 |
| M | 27 - 28 |
| L | 29 - 30 |
| XL | 31 |
| Brand Size (US) | US Size |
|---|---|
| XS | 0 |
| S | 2-4 |
| M | 4-6 |
| L | 8-10 |
| XL | 12 |
- Fabric: Mid-weight, non-stretch denim
- Snap placket
- Flap breast pockets
- Shell: 100% cotton
- Wash cold
- Made in the USA
- Long sleeves with snap cuffs
Free shipping on all U.S. orders. View all Shopbop shipping info
FREE Returns if return is dropped off and scanned by the carrier within 15 days delivery date.
$10 Label Fee per order if return is dropped off and scanned by the carrier 16-30 days after delivery date.
Returns NOT accepted if return is dropped off beyond 30 days after delivery date. View all Shopbop returns info
s to clear out your old favorites and make room for new ones.You Also Might Like
Shop All
s to clear out your old favorites and make room for new ones.More from SPRWMN
Shop AllAbout the Brand
Leather-focused label SPRWMN is pronounced “Superwoman” for a reason—and it has everything to do with confident style. Sleek leather SPRWMN leggings and bodysuits will instantly make you feel like a fashion superhero. Crafted from the finest French leather and handmade in LA, SPRWMN pants have athletic-inspired style but are infinitely more polished—and ready to take you from day-to-night without missing a beat.






























