We’re sorry, this item is currently sold out: Cashmere Rugby Dress
to set a Back In Stock notification.
Visit My
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones.You Also Might Like
Cashmere Rugby Dress
Visit My
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones.Visit My
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones.$698.00
Free delivery Wed, May 20. Order within 6 hrs 50 mins members get it Mon, May 18. Sign In With Amazon
Brand Sizing: US
- Model measurements:
Size XS: Elizabeth (5'9") usually wears size XS-S
- Measurements from size XS
- Length: 50.75in / 129.0cm, from shoulder
- Model measurements:
Size XS: Elizabeth (5'9") usually wears size XS-S
- Measurements from size XS
- Length: 50.75in / 129.0cm, from shoulder
![]() | |
| Model | Elizabeth |
|---|---|
| Size on Model | XS |
| Model’s Usual Size | XS-S |
| height | 5'9" |
| bust | 30.25" |
| waist | 25" |
| hips | 35.5" |
| Brand Size (US) | Bust (in) | Waist (in) | Hip (in) |
|---|---|---|---|
| XXS | 32.5 | 25.5 | 35.5 |
| XS | 33.5 | 26.5 | 36.5 |
| S | 34.5 | 27.5 | 37.5 |
| S | 35.5 | 28.5 | 38.5 |
| M | 36.5 | 29.5 | 39.5 |
| M | 37.5 | 30.5 | 40.5 |
| L | 39 | 32 | 42 |
| L | 40.5 | 33.5 | 43.5 |
| XXL | 42.5 | 35.5 | 45.5 |
| Brand Size (US) | US Size |
|---|---|
| XXS | 0 |
| XS | 2 |
| S | 4 |
| S | 6 |
| M | 8 |
| M | 10 |
| L | 12 |
| L | 14 |
| XXL | 16 |
Fabric Stretch: Stretch
Non-StretchSuper-Stretch
- Fabric: Lightweight stretch knit
- Striped pattern
- Ribbed edges
- Side slits
- Polo neck
- Lace-up at front
- Shell: 100% cashmere
- Unlined
- Dry clean
- Imported, China
- Long sleeves
Style #RLAUR32674
Free shipping on all U.S. orders. View all Shopbop shipping info
FREE Returns if return is dropped off and scanned by the carrier within 15 days delivery date.
$10 Label Fee per order if return is dropped off and scanned by the carrier 16-30 days after delivery date.
Returns NOT accepted if return is dropped off beyond 30 days after delivery date. View all Shopbop returns info
Visit My
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones.





























