Camille Dress
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones. Free delivery Thu, May 21. Order within 42 hrs 32 mins members get it Tue, May 19. Sign In With Amazon
- Model measurements:
Size S: Abigail (5'9") usually wears size S
- Measurements from size S
- Length: 44in / 112.0cm
- Model measurements:
Size S: Abigail (5'9") usually wears size S
- Measurements from size S
- Length: 44in / 112.0cm
![]() | |
| Model | Abigail |
|---|---|
| Size on Model | S |
| Model’s Usual Size | S |
| height | 5'9" |
| bust | 33.5" |
| waist | 27" |
| hips | 36" |
| Brand Size (US) | Bust (in) | Waist (in) | Hip (in) |
|---|---|---|---|
| XXS | 31.5 | 24 | 35 |
| XS | 32.5 | 25 | 36 |
| S | 33.5 - 34.5 | 26.5 - 27.5 | 37 - 38 |
| M | 35.5 - 36.5 | 28.5 - 29.5 | 39 - 40 |
| L | 37.5 - 39 | 30 - 31.5 | 41 - 42.5 |
| XL | 40.5 - 42 | 33.5 - 35 | 43.5 - 45.5 |
| XXL | 43.5 - 44.5 | 36.5 - 37.5 | 47 |
| Brand Size (US) | US Size |
|---|---|
| XXS | 00 |
| XS | 0 |
| S | 2-4 |
| M | 6-8 |
| L | 10-12 |
| XL | 14-16 |
| XXL | 18 |
- Fabric: Lightweight, non-stretch poplin
- Optional belt
- Eyelet embroidery
- Maxi length
- Square neck
- Adjustable shoulder straps
- Partial button placket
- Partial elastic waistband
- Shell: 100% cotton
- Lined
- Lining: 100% cotton
- Wash cold
- Imported, India
Free shipping on all U.S. orders. View all Shopbop shipping info
FREE Returns if return is dropped off and scanned by the carrier within 15 days delivery date.
$10 Label Fee per order if return is dropped off and scanned by the carrier 16-30 days after delivery date.
Returns NOT accepted if return is dropped off beyond 30 days after delivery date. View all Shopbop returns info
s to clear out your old favorites and make room for new ones.You Also Might Like
Shop All
s to clear out your old favorites and make room for new ones.More from Marea
Shop AllAbout the Brand
Launched by tastemaker Liz Joy, female-founded and run brand Marea reflects its creator’s personal style and dream closet. Today, Joy draws on her nearly two decades of fashion experience and vibrant social community to create the brand’s breezy essentials with an “always on vacation” feel. Marea partners with independent artisans to develop prints for its airy dresses, beachy basics & more.






























