Andi Oversized Pants
s to clear out your old favorites and make room for new ones.
s to clear out your old favorites and make room for new ones. Free delivery Thu, Apr 16. Order within 6 hrs 53 mins members get it Tomorrow. Sign In With Amazon
- Model measurements:
Size XS: Rocio (5'11") usually wears size XS
- Measurements from size XS
- Rise: 12.5in / 32cm
Inseam: 27.5in / 70cm
- Model measurements:
Size XS: Rocio (5'11") usually wears size XS
- Measurements from size XS
- Rise: 12.5in / 32cm
Inseam: 27.5in / 70cm
![]() | |
| Model | Rocio |
|---|---|
| Size on Model | XS |
| Model’s Usual Size | XS |
| height | 5'11" |
| bust | 30" |
| waist | 23.5" |
| hips | 36.5" |
| Brand Size (US) | Waist (in) | Hip (in) |
|---|---|---|
| XXS | 24 | 32 - 34 |
| XS | 25 - 26 | 33 - 35 |
| S | 27 - 28 | 35 - 36 |
| M | 29 - 30 | 37 - 38 |
| L | 31 - 32 | 41 - 42.5 |
| XL | 33 | 43 |
| XXL | 34 - 35 | 45 |
| Brand Size (US) | US Size |
|---|---|
| XXS | 00-0 |
| XS | 0-2 |
| S | 4-6 |
| M | 8-10 |
| L | 12 |
| XL | 14 |
| XXL | 16 |
- Fabric: Lightweight, non-stretch poplin
- Elastic hem
- Covered elastic waistband
- On-seam side pockets
- Shell: 100% cotton
- Wash cold
- Made in the USA
Free shipping on all U.S. orders. View all Shopbop shipping info
FREE Returns if return is dropped off and scanned by the carrier within 15 days delivery date.
$10 Label Fee per order if return is dropped off and scanned by the carrier 16-30 days after delivery date.
Returns NOT accepted if return is dropped off beyond 30 days after delivery date. View all Shopbop returns info
s to clear out your old favorites and make room for new ones.You Also Might Like
Shop All
s to clear out your old favorites and make room for new ones.More from LE BOP
Shop AllAbout the Brand
Taking its cues from the season’s must-have trends—the question of what to wear is answered by LE BOP. Crafted with a thread of French ease, explore chic closet classics intended to form the core of your forever wardrobe. From easy basics to chic dresses, coats & more, mix and match the collection for an elevated shortcut to cool. Easy to wear (and style), LE BOP is here to take the guesswork out of getting dressed.






























